Co oznaczają plamki na nogach?

Zauważasz plamki na nogach? Mogą one przybierać różnorodne kolory – czerwone, brązowe czy białe. Co oznaczają? Widoczne na nogach kropki mogą mieć różne przyczyny i w związku z tym mogą także oznaczać różne dolegliwości. Co warto o nich wiedzieć?

Czerwone plamki na nogach

Małe lub większe kropki na nogach to bardzo często pojawiająca się dolegliwość. Można zauważyć je zarówno u osoby dorosłej, jak i u dziecka. Co mogą oznaczać takie objawy?

Najczęściej widoczne są czerwone kropki na nogach, które mogą być objawem różnych chorób, ale również mogą mieć one związek z typem skóry oraz z jej wrażliwością.

Wśród głównych przyczyn czerwonych plamek na nogach znajdują się:

 • Nadmierna wrażliwość skóry – najczęściej pojawiają się one po wykonaniu depilacji albo po ogoleniu skóry. Dochodzi wtedy do podrażnienia mieszków włosowych, co powoduje pojawianie się czerwonych, niekiedy swędzących kropeczek. Podobny efekt można uzyskać w przypadku zastosowania określonych kosmetyków wywołujących podrażnienie.
 • Alergia – bardzo często przebarwienia widoczne na nogach są objawem alergii. Mogą być one związane z różnym typami alergii, w tym alergii kontaktowej, wziewnej czy też alergii pokarmowej. Uczulać może wiele alergenów, na przykład jak wełna, nikiel, sierść zwierzą, żywność, określone leki, pyłki roślin.
 • Stany zapalne skóry – zaczerwienienie jest też jednym z objawów stanów zapalnych skóry, na przykład może być to efekt atopowego zapalenia skóry, czyli AZS.
 • Schorzenia naczyniowe – czerwone plamy na skórze mogą mieć też związek ze schorzeniami naczyniowymi, na przykład mogą towarzyszyć im pękające naczynka, żylaki. Takie kłopoty z krążeniem warto skonsultować także z lekarzem. Warto też wskazać, że takie objawy mogą pojawiać się także u kobiet w ciąży, gdy bardzo często dochodzi do dolegliwości naczyniowych.
 • Ukąszenia owadów – plamy w czerwonym kolorze mogą też być związane z ukąszeniami owadów, na przykład jak komary, pluskwy. Duże, koliste plamy mogą być efektem ukąszenia przez kleszcza.
 • Choroby wirusowe – czerwone plamki towarzyszą wielu chorobom wirusowym, między innymi różyczce, półpaścu, rumieniowi czy ospie.

Brązowe plamki na nogach

Jeżeli widoczne na nogach plamki mają kolor brązowy, wtedy mogą mieć one inną przyczynę niż te w kolorze czerwonym. Najczęściej brązowe kropki są związane z dolegliwościami skórnymi, a dokładnie z pigmentacją skóry.

Wśród głównych przyczyn brązowych plamek na nogach znajdują się:

 • Opalanie się – dochodzi wtedy do powstawania piegów oraz innych przebarwień skórnych na skutek oddziaływania promieniowania UV na skórę. Warto pamiętać o ochronie skóry przed promieniowaniem UV, które może przyczyniać się do powstawania nowotworów skóry.
 • Plamy starcze – brązowe plamy są bardzo często plamami starczymi, które dotyczą osób w podeszłym wieku.
 • Problemy z wątrobą – brązowe plamki mogą być jednym z objawów schorzenia wątroby, między innymi jej marskości. Plamy te określane są wtedy jako wątrobowe.
 • Znamiona – brązowy kolor mogą mieć też znamiona na skórze. Należy bacznie je obserwować, ponieważ wtedy, gdy zmieniają one swój wygląd, mogą przekształcić się w groźnego raka skóry – czerniaka.

Białe plamy na nogach

Gdy widoczne są z kolei białe plamy na nogach, wtedy mogą mieć one związek z dolegliwościami skórnymi lub też mogą one zwiastować toczące się w organizmie procesy zapalne.

Wśród głównych przyczyn białych plamek na nogach znajdują się:

 • Alergie – bardzo często małe, białe plamki widoczne na nogach są efektem alergii, na przykład na kosmetyki czy na włókna w odzieży. Mowa wtedy o wyprysku kontaktowym.
 • Grzybica skóry – białe plamki mogą także oznaczać grzybice skóry. Leczenie odbywa się preparatami przeciwgrzybiczymi.
 • Bielactwo – jest to choroba autoimmunologiczna polegająca na niszczeniu melanocytów.