Co oznaczają wybroczyny na nogach? Przyczyny, objawy i leczenie

Widoczne na nogach wybroczyny przyjmują formę czerwonawych i fioletowych plam, które powstają na skutek zaburzeń pracy naczyń krwionośnych. Czasami są niewielkie, lecz mogą obejmować także znaczne obszary skóry. Co powoduje powstawanie wybroczyn? Jak odbywa się ich leczenie?

wybroczyna na nodze

Czym są wybroczyny?

Wybroczyny, określane także jako petocje, są rodzajem zmian skórnych, które mają postać czerwonych albo fioletowych plam. Dochodzi do nich na skutek wynaczynienia się z krwi z naczynek krwionośnych, czyli jej wypływania poza naczynia.

Najczęściej wybroczyny można zauważyć na nogach, ale również na rękach, brzuchu czy te na twarzy. Mogą występować jako pojedyncze zmiany, lecz także tworzyć znacznie większe skupiska.

Zazwyczaj wybroczyny wyglądają jak plamy, ale mogą one także przypominać drobną wysypkę. Stąd też często są one mylone z innymi dolegliwościami, na przykład z alergiami skórnymi.

Przyczyny wybroczyn

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wybroczyny pojawiają się na skórze na skutek wydostawania się krwi poza naczynka krwionośne – cienkie naczynka włosowate, które znajdują się tuż przy skórze i narażone są one na uszkodzenie.

Widoczne na skórze czerwone wybroczyny albo fioletowe wybroczyny mogą być efektem mechanicznego uszkodzenia naczynek krwionośnych, na przykład na skutek uderzenia czy upadku. Mogą one jednak pojawiać się także na skutek schorzeń, które wymagają dalszej konsultacji lekarskiej.

Do pojawiania się wybroczyn może dochodzić na skutek:

  • Uderzeń i upadków,
  • Otarcia i zadrapania skóry,
  • Intensywnego wysiłku fizycznego,
  • Zaburzeń w krzepnięciu krwi,
  • Stosowania niektórych leków,
  • Obniżonego poziomu czerwonych krwinek,
  • Skaz krwotocznych związanych z małopłytkowością,
  • Chorób autoimmunologicznych,
  • Uczuleń pokarmowych jak celiakia,
  • Chorób zakaźnych, na przykład szkarlatyny, mononukleozy, infekcji meningokokami,
  • Stosowania wybranych leków,
  • Nowotworów jak chłoniak, białaczka,
  • Sepsy.

Wybroczyny na nogach u starszej osoby

Bardzo często wybroczyny na nogach można zobaczyć u osób starszych. Najczęściej są one wtedy efektem zaburzeń w krążeniu krwi, czemu mogą również towarzyszyć objawy jak żylaki czy pajączki na nogach. Ze względu na kruchość naczynek wybroczyny mogą też pojawiać się po uderzeniach.

Wybroczyny na nogach u dziecka

U dzieci wybroczyny bardzo często pojawiają się na skutek zabawy, gdy dochodzi do upadków i uszkodzeń naczynek krwionośnych. Mogą one być także efektem choroby Schönleina-Henocha – jest to choroba autoimmunologiczna powodująca zapalenie naczynek krwionośnych.

Wybroczyny na nogach u niemowlaka

Widoczne na nogach niemowląt krwawe wybroczyny mogą być rezultatem skazy krwotocznej, na przykład na skutek małopłytkowości, w tym małopłytkowości wywołanej chorzeniem autoimmunologicznym – ITP.

Jak leczyć wybroczyny na nogach?

Pierwszym krokiem w celu rozpoczęcia leczenia wybroczyn widocznych na nogach jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Zaleca się przede wszystkim wykonanie badań krwi, w tym morfologii krwi oraz badań krzepliwości krwi. Konieczna może być także dodatkowa diagnostyka w kierunku schorzeń zakaźnych.

Po ustaleniu przyczyny występowania wybroczyn na nogach można rozpocząć odpowiednie leczenie związane z przyczyną dolegliwości.

Wspomagająco można stosować także odpowiednie kosmetyki oraz suplementy diety, na przykład jak maść na wybroczyny na nogach czy tabletki zawierające składniki wspomagające pracę naczyń krwionośnych – uszczelniające je, wzmacniające ich elastyczność i wspierające prawidłowy przepływ krwi.

Kosmetyki i suplementy diety wspierające pracę naczyń krwionośnych zawierają przede wszystkim substancje aktywne jak witamina C, rutyna, wyciąg z kasztanowca, diosmina, hesperydyna.