Wysypka na nogach – przyczyny i leczenie

Widoczna na nogach wysypka może pojawić się na skutek różnych czynników – zewnętrznych i wewnętrznych. Może mieć postać małych kropek, krostek, pęcherzyków, a nawet dużych, rozlewających się plam. Mogą też towarzyszyć jej inne dolegliwości, na przykład zaczerwienienie, swędzenie, bolesność. Skąd bierze się wysypka na nogach? W jaki sposób można się jej pozbyć?

wysypka na nogach

Skąd bierze się wysypka na nogach?

Wysypka na nogach jest dość często występującą dolegliwością. Może mieć ona przy tym zróżnicowane przyczyny, co także związane jest z jej profilaktyką oraz z leczeniem.

Wśród głównych przyczyn pojawiania się wysypki na nogach znajdują się:

  • Nadmierne przesuszenie skóry, czemu towarzyszy świąd, łuszczenie się naskórka,
  • Golenie albo depilowanie skóry, które może wywołać zapalenie mieszków włosowych, wrastanie włosków,
  • Czynniki alergiczne – alergie kontaktowe, wziewne, pokarmowe, uczuleniem na leki,
  • Choroby wirusowe, na przykład ospa, odra, różyczka, półpasiec, rumień, mononukleoza,
  • Choroby bakteryjne, na przykład szkarlatyna, liszajec, borelioza wywołana ukąszeniem kleszcza,
  • Schorzenia pasożytnicze, na przykład świerzb,
  • Zaburzenia naczyniowe, na przykład plamki towarzyszące żylakom, pękającym naczynkom,
  • Schorzenia skórne, na przykład jak łuszczyca, AZS – atopowe zapalenie skóry,
  • Ukąszenia owadów, na przykład komarów, os, pszczół, pluskiew,
  • Choroby grzybicze – wtedy najczęściej plamki mają kolor białawy.

Wysypka na nogach u niemowlaka

Najczęściej u niemowląt czerwona wysypka na nogach oznacza reakcję skórną, która związana jest z brakiem dojrzałości skóry bezpośrednio po urodzeniu. Jej gruczoły nie działają jeszcze w pełni, co powoduje, że pojawia się większe ryzyko różnego rodzaju zmian skórnych, w tym wysypek.

Wysypka na nogach zwykle jest efektem stosowania kosmetyków, które zawierają w swoim składzie drażniące składniki. Może także być efektem stosowania nieprzewiewnych ubrań lub też prania ich w środkach wywołujących reakcje alergiczne.

W okolicach ud i krocza bardzo często pojawia się także wysypka kontaktowa będąca wynikiem noszenia pieluszki. Ma ona postać odparzenia, do którego dochodzi na skutek długiego kontaktu skóry z wilgocią. Należy wtedy pamiętać o stosowaniu łagodzących środków oraz o częstym wietrzeniu skóry.

Wysypka na nogach u dziecka

U dzieci bardzo często wysypka na nogach ma podobne przyczyny jak u niemowląt. Zaczerwienione, swędzące krostki to na ogół wysypka alergiczna, która związana jest z reakcją układu immunologicznego na alergen.

Warto pamiętać o tym, że alergia może dotyczyć wielu czynników, między innymi noszonych ubrań, środków do prania, kosmetyków, ale także może być to objaw alergii wziewnej, na przykład na pyłki czy też alergii pokarmowej. Warto też wziąć pod uwagę alergię na słońce i chronić skórę przed promieniowaniem UV. W takiej sytuacji zalecane jest przeprowadzenie testów alergicznych, które pozwalają na określenie przyczyny dolegliwości i wyeliminowanie kłopotliwego alergenu.

U dzieci swędząca wysypka na nogach może być też efektem zakażenia chorobami wirusowymi wieku dziecięcego. Warto pamiętać o szczepieniach, ponieważ pozwalają one zapobiegać tym schorzeniom, które w określonych sytuacjach mogą powodować pojawienie się groźnych skutków ubocznych.

Wysypka na nogach u dorosłego

Występująca u osób dorosłych wysypka na nogach także może mieć zróżnicowane przyczyny. Co najczęściej powoduje jej pojawienie się?

Zazwyczaj u dorosłych osób wysypka na nogach pojawia się na skutek golenia albo depilowania skóry, gdy dochodzi do zapalenia mieszków włosowych czy wrastania włosków. Ma ona wtedy charakter małych, czerwonych, często swędzących krostek, które samoczynnie zanikają po paru dniach. By jej zapobiegać, warto stosować delikatne środki do golenia lub skorzystać z depilacji laserowej lub IPL.

Podobnie jak u niemowląt oraz dzieci u osób dorosłych może pojawić się także wysypka alergiczna. Warto pamiętać o tym, że alergie mogą rozwijać się nie tylko w młodym wieku, lecz także u osób dorosłych, stąd też warto wziąć je pod uwagę przy ustalaniu przyczyny dolegliwości.

U osób dorosłych do powstawania zmian na skórze o charakterze wysypki może dojść też na skutek schorzeń naczyniowych, stosowania niektórych elków, na przykład antybiotyków, chorób wirusowych, łuszczycy.

Jak leczyć wysypkę na nogach?

Gdy ma miejsce wysypka na nogach, przede wszystkim warto rozpoznać jej przyczynę, co pomoże w rozpoczęciu leczenia.

Najczęściej leczenie zmian odbywa się miejscowo – można wykorzystać do tego celu łagodzące, regenerujące oraz hipoalergiczne kosmetyki, a także leki przepisane na receptę, na przykład maści i kremy ze sterydami, ze środkami antybakteryjnymi oraz przeciwgrzybiczymi.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli wysypka na skórze nie zmniejsza się, należy udać się do lekarza POZ – rodzinnego albo do dermatologa, który wykona niezbędne badania i przepisze leki.