Mikrodermabrazja to profesjonalny zabieg kosmetyczny i medycyny estetycznej, który nazywany jest także mikropeelingiem albo peelingiem mechanicznym.
Jest to jedna z popularnych procedur polegających na mechanicznym ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka, aby odsłonić jej młodsze warstwy i aktywizować naturalne procesy regeneracji.
Zabieg mikrodermabrazji wykonuje się z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów. Wyróżniamy trzy główne rodzaje mikrodermabrazji:
- mikrodermabrazja diamentowa
- mikrodermabrazja korundowa
- mikrodermabrazja tlenowa
Skupimy się tutaj na pierwszej z nich, a mianowicie na mikrodermabrazji diamentowej, która jest również najbardziej popularna.
Czym jest mikrodermabrazja diamentowa? Kiedy warto z niej skorzystać? Jak przebiega zabieg? Jakie daje efekty? W końcu, gdzie można go wykonać?
Mikrodermabrazja diamentowa – na czym polega?
Zabieg mikrodermabrazji diamentowej polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia z głowicą zakończoną syntetycznym lub naturalnym diamentem o właściwościach ściernych. Głowica pozwala także na zasysanie startego naskórka z nawierzchni skóry.
Najczęściej mikrodermabrazja diamentowa prowadzona jest na skórze twarzy, ale również zabieg ten można wykonać na szyi, dekolcie oraz na innych partiach ciała.
Mikrodermabrazja działa wówczas dwukierunkowo – mechanicznie, dogłębnie oczyszcza skórę, a jednocześnie stymuluje ją do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jej jędrność.
Mikrodermabrazja diamentowa – wskazania:
- poszarzała, pozbawiona witalności skóra
- obniżenie jędrności skóry
- drobne zmarszczki
- rozszerzone pory
- zaskórniki
- rozstępy
- przebarwienia skóry
- płytkie blizny
Zabieg mikrodermabrazji diamentowej nie jest zabiegiem inwazyjnym i może być stosowany u większości osób. Nie jest on jednak zalecany dla skóry naczynkowej, ze skłonnością do trądziku różowatego, rumienia. Nie należy wykonywać go także na skórze uszkodzonej, z aktywnymi infekcjami.
Mikrodermabrazja diamentowa – efekty:
- dokładne oczyszczenie skóry
- rozświetlenie i wygładzenie skóry
- zmniejszenie łojotoku
- zawężenie porów
- likwidacja zaskórników
- redukcja przebarwień, blizn, zmarszczek
- ujędrnienie skóry
- lepsze wchłanianie składników aktywnych w kosmetykach
Bezpośrednio po zabiegu na skórze może pojawić się niewielki rumień, który najczęściej zanika po paru godzinach.
Bardzo dobre efekty można uzyskać już podczas jednego zabiegu, ale dla uzyskania optymalnych efektów zaleca się wykonanie serii mikrodermabrazji. Liczba i częstotliwość zabiegów zależna jest od stanu skóry oraz oczekiwań pacjenta. Najczęściej wykonuje się od 3 do 10 zabiegów w odstępach od 3 do 4 tygodni.
Przeciwwskazania do mikrodermabrazji diamentowej:
- ciąża i karmienie piersią
- stany zapalne skóry
- uszkodzenia mechaniczne skóry
- łuszczyca
- skłonność do rumienia
- skłonność do bliznowców
- trądzik różowaty
- trądzik ropowiczy
- brodawki, kurzajki
- opryszczka
- naczyniaki jamiste
- nowotwory
Gdzie można wykonać mikrodermabrazję diamentową?
Aktualnie mikrodermabrazja diamentowa jest bardzo popularnym zabiegiem, który jest dostępny w wielu gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej na terenie całego kraju.
Wybierając odpowiedni gabinet, warto wziąć pod uwagę jego opinie, które można znaleźć także przez internet.
Koszt wykonania zabiegu mikrodermabrazji diamentowej wynosi od około 80 do 200 złotych w zależności od wybranego gabinetu, a także od powierzchni skóry poddanej oczyszczaniu.