Jak dbać o paznokcie u stóp?

Odpowiednia pielęgnacja paznokci ma duże znaczenie dla kondycji i zdrowia stóp. Złe podejście do tematu może być przyczyną chorób, infekcji i różnego rodzaju problemów natury estetycznej. Ponadto, zadbane paznokcie to swego rodzaju wizytówka, która świadczy o tym, czy ich właścicielka dba o siebie. Dlatego warto o nie zadbać.

Odpowiednie pielęgnacja paznokci ma znaczenie

Odpowiednia pielęgnacja paznokci jest bardzo istotna dla zdrowia i zdrowego wyglądu stóp. Obejmuje ona między innymi prawidłowe skracanie paznokci. By ułatwić sobie tę czynność i uniknąć ewentualnych problemów z nią związanych przed obcinaniem warto je zmiękczyć. Wystarczy potrzymać przez jakiś czas nogi w wodzie, by nie groziło nam odłamywanie czy odpryskiwanie płytki.

Można to zresztą połączyć z różnego rodzaju zabiegami na stopy – masażami czy regeneracyjnymi kąpielami. Nawet dodanie zwykłej soli kuchennej, płatków mydlanych czy żelu do mycia ciała pozwoli szybciej uzyskać odpowiednią miękkość oraz będzie działać na nogi oczyszczająco.

Jak obcinać i modelować paznokcie stóp?

Paznokcie u stóp nie należy obcinać na okrągło. Może to prowadzić do ich wrastania w bok paznokcia, a to w skrajnych sytuacjach może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Paznokcie u stóp obcina się na prosto.

Po obcinaniu trzeba wygładzić brzegi paznokcia. W tym celu lepiej nie stosować metalowych pilniczków. Są zbyt twarde i wiążą się z ryzykiem uszkodzenia paznokcia. Lepiej skorzystać z pilniczka szklanego lub papierowego. Należy go trzymać prostopadle do wygładzanej powierzchni. Stopę należy zaś postawić na płaskiej powierzchni. Piłowanie w powietrzu nie zapewnia jej odpowiedniej stabilności.

Co ważne, nie należy piłować w dwie strony, od lewej do prawej, a tylko w jedną stronę. Dzięki temu paznokieć się nie rozdwoi. Ruchy nie powinny być też zbyt długie. Ponadto, błędem jest piłowanie na mokro. Po piłowaniu paznokci dobrze jest je namoczyć, a następnie zająć się skórkami.

Jak należy dbać o skórkę wokół paznokci?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że skórka wokół paznokci u stóp jest dużo bardziej wrażliwa i podatna na zakażenia niż skórka wokół paznokci u rąk. Jest ona delikatna, a poza tym przez większą część czasu ukryta pod skarpetami i butami. To zaś – zwłaszcza w połączeniu z dużym zawilgoceniem – może sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów. Dlatego każde uszkodzenie ciągłości skóry może być potencjalnym problemem.

Skoro nadmierne wycinanie skórki to nie jest dobra droga, co w takim razie się robi? Wszak pojawiają się w tym miejscu te same problemy co i w przypadku skórki wokół paznokci rąk – zadzieranie się, pękanie, etc. Rozwiązaniem w tym wypadku jest odsuwanie skórek. Należy najpierw je zmiękczyć, najlepiej odpowiednimi do tego preparatami, np. oliwkami, a następnie odpowiednimi narzędziami – frezarkami, dłutkami, kopytkami – odsuwać.

O czym pamiętać przed malowaniem paznokci?

Malowanie paznokci ma nie tylko estetyczne zalety. Owszem, pomalowane paznokcie pięknie się prezentują, ale lakier ma także właściwości ochronne. Przed przystąpieniem do malowania paznokcie trzeba odpowiednio przygotować. Warto je najpierw wypolerować, zwłaszcza przy grunych paznokciach, choć lepiej nie robić tego za często i zbyt mocno.

Kolejny etap to odtłuszczenie. Bez tej czynności lakier będzie miał mniejszą trwałość. Dokonać tego można na przykład za pomocą zmywacza. Można przetrzeć paznokcie wacikiem nawilżonym specjalnym płynem do odtłuszczania. Może to też być spirytus. Ważne, aby to zrobić dokładnie.

Następnie można nałożyć odżywkę do paznokci lub pomalować paznokcie lakierem bazowym. Zaraz potem można przystąpić do malowania paznokcie na wybrany przez siebie kolor. Aby przypadkowo się nie pobrudzić lub nie zetrzeć lakieru z paznokci warto między palce wsadzić specjalne separatory lub chociaż wałeczki gazy lub innego materiału.

Warto pamiętać, że lakier nakłada się w dwóch warstwach, a odstęp czasowy pomiędzy jednym malowaniem a drugim powinien wynosić minimum 10 minut. Po wyschnięciu farby zaleca się nakładanie utwardzaczy do lakieru. Chodzi o to, by przedłużyć trwałość malowania. Finalnie można jeszcze nałożyć oliwki lub odżywki na skórki wokół paznokci.