Jak pielęgnować stopy?

Często o nich zapominamy, a przecież tak często z nich korzystamy. Zwłaszcza latem są widoczne i wtedy od razu można dostrzec, jak bardzo są zaniedbane. A przecież o gładkie i piękne stopy nie tak trudno. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak pielęgnować i dbać o stopy.

Problemy kosmetyczne stóp

Pielęgnacja stóp to kwestia ważna ze względów estetycznych oraz zdrowotnych. Jeden aspekt wpływa na drugi. Popękane pięty, odciski i inne dolegliwości nie tylko niezbyt ładnie wyglądają, ale i wywołują dyskomfort w czasie chodzenia i normalnego funkcjonowania. Bagatelizowanie problemu może zresztą prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji związanych choćby z nadprodukcją potu, rozwojem bakterii i grzybów, a w konsekwencji wydzielania się brzydkiego zapachu. Co więcej, problemy kosmetyczne z czasem mogą się przerodzić w poważne zmiany chorobowe, które w końcu będą wymagać interwencji lekarza. O stopy po prostu trzeba dbać.

Cechy zaniedbanych stóp to:

  • przesuszenie skóry
  • silne rogowacenie naskórka
  • powstawanie odcisków
  • pękanie skóry pięt
  • nadmierne pocenie się
  • wrastanie paznokci

Zadbaj o swoje stopy

Co w takim razie należy robić i jak dbać o stopy? Przede wszystkim należy odpowiednio je pielęgnować. Nie należy doprowadzać do ich przegrzania i przesuszania. Warto stosować dobrze dobrane preparaty, które pomagają zachować odpowiednią kondycję i higienę stóp.

Jeśli chcesz dbać o stopy, stosuj:

  • serum i kremy odżywcze, nawilżające, wzmacniające oraz regeneracyjne dla stóp
  • kremy, talki i inne preparaty, pomagające obniżyć aktywność gruczołów potowych
  • krótkie kąpiele stóp z wykorzystaniem odpowiednich substancji
  • peelingi i pedicure, np. z użyciem pumeksu czy przyrządów do peelingu i pedicure
  • masaże i ćwiczenia uelastyczniające stopy

Jak zapobiegać problemom stóp?

Pamiętaj też o tym, żeby nosić odpowiednie obuwie. To podstawa, ale często zapomina się o tym, jak duży wpływa na kondycję stóp mają zbyt ciasne, źle wyprofilowane buty. Są nie tylko źródłem dyskomfortu, ale przede wszystkim nadmiernego pocenia się, otarć, odparzeń i innych uszkodzeń skóry stóp, a także przyjmowania złej postawy w czasie chodzenia. Bywa też, że nieodpowiednie buty prowadzą do powstawania zniekształceń, z którymi potem trudno sobie poradzić. Przykładem mogą być haluksy.

W przypadku pękających pięt należy także unikać pumeksu, bo może on doprowadzić do powstania stanów zapalnych. Nie zaleca się także nadużywania przyrządów służących do usuwania zrogowaciałego naskórka, zwłaszcza tych metalowych. Trzeba unikać zbyt krótkiego i niewłaściwego obcinania paznokci. Chodzi o to, aby nie intensyfikować problemu, ani go nie wywoływać, np. zbyt krótkie paznokcie mogą sprzyjać ich wrastaniu.

Pamiętaj także o usuwaniu skórek. Najlepiej je odsuwać, a nie wycinać, wykorzystując po zabiegu olejki i oliwki do pielęgnacji. Paznokcie należy obcinać na odpowiednią długość, bez zaokrąglania brzegów. To też sprzyja wrastaniu paznokci. Lepiej zadbać o ich prosty kształt. Do złuszczania zrogowaciałego naskórka możesz też wykorzystać specjalny produkt leczniczy jakim są skarpety złuszczające. Zarazem ich efektem jest lepsze odżywienie skóry stóp oraz redukcja odcisków, jako że są one często nasączone substancjami odżywczymi takimi jak masło shea, mocznik, kwas hialuronowy, witaminy. Sprawdzaj również przestrzenie między palcami. Skóra może się tam łuszczyć, a nadmiar wilgoci może sprzyjać rozwojowi grzybic i drobnoustrojów. Najważniejsze wszakże, aby regularnie myć stopy i dokładnie je osuszać. Codzienna higiena to podstawa zdrowych stóp.