Lateks, pianka VISCO czy zwykła PUR? Wybieramy najlepszy materac piankowy

Materace piankowe cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem kupujących. To atrakcyjna alternatywa dla materaców ze sprężynami – pianki są bardziej przewiewne, higieniczne, lekkie, a przy tym trwałe. Jak jednak wybrać najlepszy materac piankowy? Sprawdź razem z nami!

 

W sprzedaży możemy znaleźć pełną gamę materaców piankowych. Wykonane są one przede wszystkim z jednego surowca, a mianowicie pianki poliuretanowej, która w skrócie określana jest jako pianka PUR. Pianka ta może być jednak poddawana różnym procesom nadającym jej określone właściwości – w rezultacie może różnić się swoją gęstością, odpornością, ułożeniem komórek.

Tania pianka PUR

Najprostszym rodzajem pianki jest pianka tapicerska określana symbolem T25. Jej gęstość to 25 kilogramów na metr sześcienny. Jest ona powszechnie używana w branży meblowej, a także przy produkcji materaców.

Jest niedroga, ale, niestety, nie jest zbyt trwała. Użytkowana regularnie z czasem staje się mniej elastyczna i materac po prostu zapada się. Co więcej, nie daje idealnego podparcia – przy nacisku na taką piankę ugina się nie dość duża powierzchnia, dlatego sen na niej nie jest maksymalnie komfortowy.

Pianka wysokoelastyczna

Lepszym wyborem będzie pianka wysokoelastyczna, która określana jest też jako pianka zimna czy HR. Jej budowa jest inna od opisanej wcześniej pianki i dzięki temu jest ona bardziej trwała i ma lepszą elastyczność punktową – to przekłada się na jej wyższy komfort. Jej otwarte komórki wspierają także wentylację. To dobry wybór w niskiej cenie.

Pianka termoelastyczna

Gdy poszukujemy jeszcze większego komfortu, warto zwrócić uwagę na piankę termoelastyczną, która nazywana jest też pianką VISCO albo leniwą pianką. To mięsista, gęsta pianka, na której po naciśnięciu pozostaje przez chwilę odcisk. Nie tylko reaguje na sam nacisk, ale również na ciepło, dlatego otula ciało, dając mu idealne podparcie w każdym punkcie. Daje uczucie zapadania i nie uciska, a także szybko się nagrzewa. Pianka ta używana jest też na materace ortopedyczne.

Pianka lateksowa

To już najwyższa jakość w piankach – lateks stosowany w materacach produkowany jest syntetycznie albo powstaje z mieszanki syntetyku i kauczuku naturalnego. Jest przewiewna, dość chłodna, bardziej stabilna od pianki termoelastycznej, a także antyalergiczna, dlatego rekomendowana jest dla osób mających alergię. Lateks ma też imponującą trwałość i materac z tego materiału może wystarczyć nam nawet na 10 lat.